Naujausia mokslininkų žinia skelbia, kad plastiko aptinkama net lietaus krituliuose. Atlikti lietaus vandens ir oro tyrimai atskleidė, kad ant saugomų teritorijų Jungtinėse Valstijose kasmet iškrenta daugiau nei 1000 tonų mikroplastiko, o tai prilygsta daugiau nei 120 mln. plastikinių vandens butelių.

Apie mokslininkų atradimus bei perteklinio vartojimo mažinimą Žaliosios politikos instituto vadovė Ieva Budraitė pasakojo radijo laidoje „Ryto garsai“.

Plastiko vartojimas pasaulyje auga ypač sparčiai, labiausiai – vienkartinio plastiko. Tam didelę įtaką daro žema plastiko pakuočių gamybos kaina, lyginant su kitomis medžiagomis.

Plastiko žala pasireiškia visoje gamybos ir vartojimo grandinėje. Jam pagaminti naudojamos naftos bei dujų molekulės, o išgaunant naftą išskiriami dideli anglies dvideginio kiekiai, kurie daro įtaką klimato kaitai, taip pat sukelia rūgščiuosius lietus.

Plastiko yrimo procesas gali užtrukti nuo 100 iki kelių šimtų metų, tačiau net tai nereiškia, jog plastikas visiškai suirs. Irdamas jis skyla į mažas daleles, moksliškai vadinamas mikroplastiku. Šios dalelės teršia dirvožemį, paviršinius vandens telkinius. Besikaupiančias daleles kartu su nesuirusiomis plastiko ar kitomis atliekomis vandens srovės suneša į  „plastiko salą“. Taip vadinamas 1,6 mln. kvadratinių kilometrų užimantis darinys Ramiajame vandenyne. Jo plotas prilygsta beveik 25-ioms Lietuvoms.

Mokslininkai yra nustatę, kad mikroplastikas atsiranda ne tik yrant plastikui, bet ir skalbiant sintetinius drabužius. Skalbimo metu susidariusios dalelės per vandentiekį patenka į upes, jūras ir galiausiai pasiekia vandenyną.

Instituto vadovė Ieva Budraitė teigia, jog vartotojų sąmoningumas yra svarbus faktorius plastiko mažinimui. Kaip prie to gali prisidėti gyventojai?

Maisto laikymui naudodami bičių vaško drobeles. Apsipirkdami parduotuvėse, kuriose nenaudojamos plastikinės pakuotės. Tokiose parduotuvėse galima naudoti savo atsineštas taras produktų laikymui, pakavimui.

Vietoje šampūnų, kurie pakuojami į plastiką, naudoti Lietuvoje gaminamus kietuosius šampūnus ir kondicionierius.

Laidos įrašą galite pasiklausyti čia (klausyti nuo 1:24:00): https://bit.ly/2DplAM6

Share This