Šaltinis: www.delfi.lt
Ekonomistas, VU dėstytojas Dr. Raimondas Kuodis negaili aštrios kritikos politikų planams statyti Lietuvoje Visagino atominę elektrinę. Kalbėdamas penktadienio vakarą Žinių radijo laidoje „Aktualusis interviu“ jis susiejo vyriausybės ambicijas statyti VAE su egoistiniu politikų siekiu pasistatyti sau paminklą ir įsiamžinti.
„Dabar pasakyti, kad dėl to mes statom, kad kažkas kažkada su kažkuo pasirašė memorandumus, tai yra bukumo, ne protingumo požymis. Vilkt šalį į projektus, kurie ekonomikos neišgelbės, energetikos irgi neišgelbės, bet gali finansiškai sužlugdyti, tai gal geriau pasiimkim keletą smulkesnių projektų, vystykim juos, kurie galbūt irgi nepadarys stebuklo su energetikos kainom, bet bent jau nesužlugdys finansiškai ir turėsim didesnį lankstumą“, – įsitikinęs ekonomistas.
Naujoji atominė elektrinė būtų statoma iš esmės vadovaujantis „LEO LT“ priimtu įstatymu, nors jis esą netgi nėra skirtas atominei elektrinei statyti, o tik akcijų mainams tarp privačios bendrovės ir valstybės.
„Premjeras mėgsta kartoti, kad socdemai pradėjo šitą projektą (Visagino atominės elektrinės statybų projektą. – red.) ir yra Atominės energetikos įstatymas, priimtas socdemų laikais, todėl mes turime klusniai jį vykdyti. Ponai, pasižiūrėkime blaiviai: tas įstatymas buvo „LEO” įstatymas, tai buvo įstatymas, skirtas visai ne atominei statyti, o padaryti akcijų mainus tarp vienos privačios grupuotės ir valstybės. Dabar remtis šiuo įstatymu kaip vėliava? Taip, iš tikrųjų „LEO” sukūrė įstatymą, kad duotų mūsų avelėms Seime vėliavą, paskui kurią visi bliaudami eitų. „LEO” nebėra, o vėliava liko. Dabar mes imam tą kvailą vėliavą ir nešam į priekį ir bandom argumentuoti, kad socdemai liepė statyti atominę“, – sakė R. Kuodis.
Pasak ekonomisto, per tą laiką galėjo atsirasti daug argumentų, kodėl atominės elektrinės nereikėtų statyti.
„Nebuvo tuo metu nei fukušimų, nei skalūnų dujų revoliucijos. Tuo metu alternatyvos, žaliosios technologijos dar buvo gana brangios. Dabar remtis 5 m. įstatymu darant tokį sprendimą? „LEO” buvo papokštavimas“, – sakė R. Kuodis. Jis įsitikinęs kad bazinę generaciją galima užtikrinti ir kitais būdais, kurių svarstyti vyriausybė nesiima.
Jis mitu pavadino Vyriausybės teiginius, kad statyti naują atominę elektrinę buvo įsipareigota ankstesnėse Lietuvos energetikos strategijose ir sukritikavo dabartines manipuliacijas įvairiomis viešosios nuomonės apklausomis.
„Lietuva daug metų buvo branduolinės energetikos valstybė. Tai, kad strategijose buvo minima, kad reikia neuždaryti senosios atominės elektrinės, tai nėra tas pats, kas teigti, kad reikia statyti naują. Senosios elektrinės paprastai būna atpirkusios savo kapitalo sąnaudas, paprastai būna gana saugios. Pavyzdžiui, visiškai kvaila vokiečių atveju uždaryti branduolinę energetiką, bet gali būti tuo pat metu protinga nestatyti naujos, nes tai yra labai brangu.
Tai, kad Vyriausybė dabar savo lankstinukuose kartoja mitą, kad nuo Paulausko (Artūro Paulausko. – red.) ir kitų laikų buvo šnekama apie tęstinumą, tai mes dėkime riebų brūkšnį – kur baigiasi senos elektrinės uždarymo klausimas ir kur prasideda naujos elektrinės statybos klausimas. Tai yra visiškai priešingi dalykai, kurie suplakami po viena tęstinumo vėliava“, – aiškino R. Kuodis.
Visą laido įrašą galite išgirsti paspaudę šią nurodą.