Nors Velykos šiemet bus gana neįprastos, dauguma gyventojų tradiciškai margins kiaušinius. Kokie kiaušiniai ekologiškiausi ir koks jų marginimo būdas sveikiausias mums ir aplinkai? Dalinamės keliais naudingais patarimais.
Kokius kiaušinius rinktis?
Gali pasirodyti, kad kiaušiniai skiriasi tik savo dydžiu ir spalva, tačiau skiriasi ir vištų auginimo būdai. Ši informacija pateikiama žymenimis ant kiaušinių. Pirmasis skaičius reiškia dedeklių vištų laikymo būdą:
0 – vištos auginamos ekologiškai (atitinka ekologiško auginimo standartus, laikomos mažomis grupėmis);
1 – vištos laikomos laisvos (laisvai vaikščioja lauke);
2 – vištos laikomos ant kraiko (paukštynuose, fermose laisvai vaikštančios vištos);
3 – vištos laikomos narvuose.
Išimtis, kai kiaušiniai neprivalo būti paženklinti nurodytu žymeniu, yra taikoma smulkiems ūkininkams, kurie savo ūkyje augina ne daugiau kaip 50 vištų.
Kiaušinių fermos prisideda prie lokalios aplinkos taršos, ypač vandens ir žemės, o 12 vnt. kiaušinių produkcijai tenka 2,7 kg CO2 pėdsakas (panašiai kaip kitiems gyvulinės kilmės maisto produktams, tokiems kaip pienas). Taigi sveikatos, ekologiniu ir etiniu atžvilgiu geriausia rinktis ekologiškus, laisvai laikomų vištų kiaušinius. Prieš perkant taip pat svarbu apgalvoti, koks kiekis kiaušinių yra reikalingas ir nepirkti daugiau. Juk tam, kad kiekvienas kiaušinis atsidurtų prekyboje, reikalingi resursai – vanduo, žemės plotas, elektra, pašarai, kurių gamybai taip pat naudojami Žemės ištekliai.
Koks būdas marginti kiaušinius ekologiškiausias?
Velykos neatsiejamos nuo kiaušinių marginimo. Prekybos centruose siūloma kiaušinių marginimui įsigyti įvairių marginimo priemonių: maistinių dažų, lipdukų, svogūnų lukštų.
Lipdukai dažnai pagaminti iš plastiko, kuris nėra aplinkai draugiška medžiaga ir iškart tampa kombinuota, neperdirbama atlieka, todėl tokio puošybos elemento rekomenduojama atsisakyti .
Kiaušinių dažų sudėtyje dažnai yra dirbtinių dažiklių, kurie gaminami deginant akmens anglių degutą arba gaunami iš šalutinių naftos produktų, tokių kaip tartrazinas ir eritrosinas. Dirbtiniai maisto dažai neturi jokios maistinės naudos. Mokslo bendruomenė galutinai nesutaria dėl dirbtinių dažiklių poveikio sveikatai, tačiau 2010 m. tyrimo metu aptikta, kad kai kurie maisto dažų priedai gali paskatinti vaikų hiperaktyvumą, išsiblaškymą, impulsyvumą. Kito tyrimo metu pastebėta, kad dirbtiniai dažikliai ir sodium benzoate, konservantas aptinkamas kiaušinių dažymo rinkiniuose, sukelia hiperaktyvumą 3 – 9 metų vaikams.
Taip pat JAV pastebėta, kad Velykų laikotarpiu gausu vaikų, netyčia prarijusių Velykų kiaušinių dažus. Todėl jei dažoma ne natūraliomis medžiagomis, dažus reikia laikyti atokiau nuo vaikų, rekomenduojama rinktis maistinius dažus. Reikėtų vengti valgyti suskilusius margučius, pavojinga valgyti kiaušinius, dažytus ne maistiniais dažais (tekstiliniai dažai, skutimosi putos ir kiti metodai).
Ekologiškiausia marginti kiaušinius natūraliomis, vietoje užaugusiomis priemonėmis, kadangi jos nėra kenksmingos mums ir aplinkai. Keletas galimų dažymo būdų:
- Burokėliai – raudona spalva: paimkite šviežių burokėlių (vieną didesnį arba kelis mažus). Nulupkite, nuplaukite, supjaustykite ir virkite vandenyje. Kai burokėliai išvirs, juos išgriebkite, o likusiame skystyje virkite kiaušinius.
- Ramunėlės – geltona spalva: pasigaminkite stiprų ramunėlių nuovirą. Jame išvirti kiaušiniai bus ryškios geltonos spalvos.
- Dilgėlės – žalia spalva: tinka ir džiovinti dilgėlių lapai. Sodriame antpile išvirti kiaušiniai bus tamsiai žalios spalvos.
- Svogūnų lukštai – gelsvai ruda spalva. Tai bene populiariausias marginimo būdas. Kuo ilgiau virsite kiaušinius svogūnų lukštų antpile – tuo sodresnės spalvos bus margučiai.
- Mėlynieji svogūnų lukštai – violetinė spalva. Mėlynųjų svogūnų lukštus galima maišyti ir su paprastųjų svogūnų lukštais. Kiaušiniai bus ne vienos spalvos, bet margi.
- Šaltalankiai – oranžinė spalva. Reikia išvirti labai stiprų šaltalankio lapelių nuovirą. Tada dėti į jį kiaušinius. Ištrauksite gražios oranžinės spalvos margučius ir dar su dailiu lapelių raštu. Išėmus iš viralo, spalva oksiduojasi ir tamsėja.