Kalėdinis laikotarpis visuomet kelia susirūpinimą tvaraus gyvenimo būdo šalininkams. Ne visiems dirbtinės eglutės, šviečiančios lemputės ir kalnai dovanų yra džiugaus kalėdinio sezono atributai. Ar tai reiškia, kad tvarus gyvenimo būdas reikalauja išsižadėti švenčių? Galima jas švęsti tvariau. Dalinamės 10 naudingų patarimų aplinkai draugiškoms Kalėdoms.
1. Gamtai draugiška eglutė
Dauguma žmonių nori namuose pasipuošti kalėdinę eglutę, tačiau kokia eglutė būtų ekologiškiausias pasirinkimas? Aplinkai draugiškiausia alternatyva – gyva eglės šaka. Paprastai prieš šventes jas gyventojams dalina miškininkai. Tiesa, dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos šios tradicijos šiemet atsisakyta.
Jei renkatės tarp tikros ir dirbtinės eglutės, rekomenduojama rinktis tikrą, nes dirbtinės eglutės gaminamos iš plastiko, kurį sunku perdirbti. Geriausia, jei eglutė būtų užauginta vazone, o po švenčių ją pasodintumėte lauke. Jei jau turite dirbtinę eglutę, jos keisti tikra nevertėtų – stenkitės ją naudoti kuo ilgiau.
2. Natūralūs žaisliukai
Puošti eglutes galima ne tik plastikiniais žaisliukais. Vis labiau populiarėja natūralūs papuošimai: nuo šiaudinių snaigių iki džiovintų vaisių ar sausainių. Pasisemti idėjų ne tik eglutės, bet ir visų namų puošybai galite internete (pavyzdžiui, naudodamiesi Pinterest ar tiesiog Google paieška).
3. Taupančios lemputės
Šventiniu laikotarpiu šviečiančias lemputes galima pastebėti ne tik ant eglučių namuose, bet ir langų, pastatų ar lauko augalų. Dėl jų išauga energijos poreikis, todėl rekomenduojama įsigyjant lemputes įsitikinti, kad perkate energiją taupančias LED lemputes. Taip tausosite planetą ir gausite mažesnes sąskaitas už elektros energiją.
4. Tvarios dovanos šeimos nariams
Šiemet ypač palankus metas tvarioms dovanoms. Kai šalyje paskelbtas karantinas, o prekybos centrai užvėrė duris, geriausia dovanas gaminti patiems. Galite artimiesiems iškepti gardų pyragą, kalėdinių sausainių ar pagaminti dovaną iš turimų žaliavų. Jei dovaną norite įsigyti, pirkite ekologiškas prekes (tokių rasite Urban Earth Lovers, Nula, Solidu ar kitose internetinėse parduotuvėse, jų galite ieškoti adresu www.zerowasteshops.lt).
Skaičiuojama, kad kasmet į sąvartynus keliauja nereikalingos kalėdinis dovanos už maždaug 42 mln. dolerių. Todėl visų svarbiausia, kad dovanos būtų praktiškos ir gavėjas tikrai jas panaudotų. Verčiau rinkitės vieną brangesnį, bet kokybišką daiktą, nei daug pigių.
5. Dovanos gyvenantiems kitur
Šiemet Kalėdos išties išskirtinės. Pasveikinti ir įteikti dovanas nebus galima net itin artimiems žmonėms, jei jie gyvena kitame namų ūkyje. Jei vis dėlto norite juos pasveikinti, galima pasirinkti puikią išeitį, kurią siūlo platforma Pasodinkmedį.lt.
Apsilankę jų interneto svetainėje galite nupirkti artimiesiems miške augantį medį ar net kelis ir gauti vardinį sertifikatą. Jį saugiai galėsite nusiųsti dovanos gavėjui, o Nacionalinis neliečiamojo miško paramos fondas pavasarį jūsų sodinukus pasodins neliečiamajame miške.
6. Geri darbai vietoje dovanų
Pasaulyje vis labiau populiarėja tradicija gimtadienio, vestuvių ar kitų švenčių proga dovanas iškeisti į piniginę auką geram tikslui. Tą patį galima daryti ir per Kalėdas. Galite susitarti su artimaisiais ir per šį šventinį sezoną paaukoti organizacijoms, kovojančioms su klimato kaita, vykdančioms aplinkosauginio švietimo ar kitas veiklas.
7. Tvarus dovanų pakavimas
Jei vis dėlto nusprendėte dovanoti tradicinę dovaną, įpakuokite ją tvariai. Skaičiuojama, kad kasmet į sąvartynus po Kalėdų išmetama maždaug 108 mln. ritinėlių dovanų popieriaus. Rekomenduojame naudoti aplinkai draugiškesnes, natūralias priemones. Dovanas vietoje kaspinų galima puošti natūraliu siūlu ir džiovintais vaisiais, vietoje dovanų popieriaus galima naudoti senus laikraščius ar žurnalus, nebenaudojamą tekstilę.
8. Saikingas šventinis stalas
Ar Kalėdas švęsite tvariai priklauso ir nuo to, kaip atrodys šventinis stalas. Tyrimų duomenimis, vien Jungtinės Karalystės gyventojai per Kalėdas ir Naujuosius vidutiniškai iššvaisto 270 tūkst. tonų maisto. Todėl rekomenduojama maistą šventėms ruošti saikingai, be to, rinktis vietinius produktus ir paremti smulkųjį verslą, renkantis jų produkciją.
9. Laikas namuose
Paprastai Kalėdiniu laikotarpiu dauguma gyventojų keliauja aplankyti toliau gyvenančius artimuosius, svečiuojasi vieni pas kitus, tad ir šiuo požiūriu šventės šiemet bus kitokios. Vis dėlto, ši situacija gamtai palanki, nes mažesni transporto srautai lemia mažesnę oro taršą. Pasveikinti draugus ir pabendrauti su giminaičiais galima nuotolinio ryšio priemonėmis. Tam puikiai tiks Messenger, Skype, Zoom, Teams ar kitos platformos.
10. Nereikalingos dovanos aukojamos
Šventės baigėsi, o likote su kalnu nereikalingų dovanų? Suraskite joms naujus namus, t.y. žmones, kuriems šie daiktai išties praverstų. Tai padaryti galite paskelbdami žinutę internete (Facebook grupėse, Vinted, Skelbiu.lt ar kitur).
Tvarių švenčių!