Pakilus elektros kainoms bei ilgėjant tamsiam paros metui pravartu žinoti, kaip galite sumažinti sąskaitas už elektrą ir tuo pačiu saugoti gamtą.

  • Efektyvus apšvietimas. Vienas paprasčiausių būdų sumažinti elektros energijos sąskaitas yra apgalvoti ir efektyviau išnaudoti apšvietimą. Šviesiu paros metu stenkitės pilnai atverti užuolaidas ir išnaudoti natūralią šviesą. Kuomet visgi reikalingas papildomas apšvietimas, pasistenkite nepalikti įjungtų šviesų tuščiuose kambariuose, kai įmanoma, pasirinkite blankesnę šviesą ar sumažinkite šviesos šaltinių kiekį. O patalpose, kuriose apšvietimo prireikia tik retkarčiais (pavyzdžiui, laiptinėse, koridoriuose, lauke), naudokite apšvietimą su judesio davikliu.
  • Elektros lemputės. Rinkitės energiją taupančias lemputes ir senas neefektyvias lemputes pakeiskite LED lemputėmis. Nors jų kaina yra aukštesnė, jos vartoja žymiai mažiau elektros energijos, yra ilgaamžiškesnės bei stipriau apšviečia patalpas. Taip ilgalaikėje perspektyvose pavyks daugiau sutaupyti.
  • Nenaudojami prietaisai. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog neįjungtas prietaisas nenaudoja elektros, daug įrenginių (pavyzdžiui, telefonų, kompiuterių įkrovikliai, įvairi virtuvės technika nuo mikrobangų krosnelių iki duonos skrudintuvų) net ir visiškai išjungti naudoja mažus kiekius elektros energijos. Tad rekomenduojama prietaisus ne tik išjungti, bet ir ištraukti iš elektros lizdo.
  • Efektyvumas. Kartais naudojantis tam tikru prietaisu sutaupyti energiją yra sudėtinga ar net neįmanoma, todėl galima išeitis yra naudoti tokius prietaisus rečiau ir pilnesniu pajėgumu: skalbti drabužius tik pilnai užpildžius skalbimo mašiną, įjungti indaplovę tik kai ji yra pripildyta (o jei ją pripildyti užtrunka kelias dienas, tarpais galima naudoti skalavimo programą). Kitas svarbus aspektas yra karšto vandens naudojimas. Vandens šildymui sunaudojamas nemažas kiekis energijos, tad dažniau skalbkite rūbus žemesnės temperatūros programomis.
  • Žalia energija. Rekomenduojame pradėti nuo mažų žingsnių link tvarios energijos, kaip kad rinktis prietaisus maitinamus saulės energija. Tuo pačiu apsvarstykite galimybę įsigyti nors ir mažą kiekį saulės modulių, vėjo jėgainę ar tapti saulės parko dalies bendrasavininku(-e). Net ir nedidelis kiekis žalios energijos gali turėti juntamą skirtumą. Be to, saulės elektrinės įsigijimui galite gauti valstybės kompensaciją, o perteklinę energiją parduoti.

Daugiau informacijos apie tai: 

 

Informaciją parengė Žaliosios politikos instituto savanorė Paula Bumbulytė.

Share This