Prezidento organizuojamuose „Lietuvos galios“ apdovanojimuose rungėsi dešimtys įvairių iniciatyvų žalios, stiprios, teisingos ir inovatyvios Lietuvos kategorijose. Apdovanojimą kategorijoje „Žalia Lietuva“ pelnė ir kasmetinė upių bei jų pakrančių švarinimo iniciatyva „River Cleanup Lietuva“. Iniciatyvos organizatoriai teigia, kad šis apdovanojimas ypač svarbus prastėjančios upių ekologinės būklės kontekste.

Nepasieksime tikslų

Lietuva yra išsikėlusi tikslą – iki 2025 m. pasiekti, kad geros ekologinės būklės vandens telkinių dalis sudarytų 90 proc., o 2030 m. visų vandens telkinių būklė būtų vertinama gerai. Tiesa, Prezidento įsteigtą apdovanojimą pelniusios iniciatyvos organizatoriai pastebi, kad pasiekti tokius valstybės tikslus bus sudėtinga. Tai byloja tiek netikėti radiniai upėse, tiek ir ekspertų atliekamas aplinkos būklės vertinimas.

„Kasmet upėse randame šimtus padangų, baldų, elektroninių prietaisų, statybinių ir dar daug kitų smulkesnių atliekų. Vandenyje ar pakrantėje atsidūrusios atliekos neigiamai veikia ekosistemą, gali turėti pražūtingą poveikį vandens organizmams. Suprasdami šios problemos mastą į iniciatyvą jungiasi šimtai žmonių, narų ir baidarininkų klubai, NATO kariai ir gelbėjimo tarnybos.

Tai, kad pelnėme šį apdovanojimą, rodo, kad vandens telkinių būklė yra svarbi ne tik mums ir mūsų savanoriams, o nuveikti darbai – per ketverius metus Lietuvoje sutvarkyta maždaug 250 teritorijų – yra vertinami. Vis dėlto, nesinorėtų užmigti ant laurų – problemų šioje srityje daugiau, nei galime įsivaizduoti“, – sako „River Cleanup Lietuva“ atstovė ir Žaliosios politikos instituto analitikė Ieva Budraitė.

Blogėjanti ekologinė būklė

Anot jos, nerimą dėl vandens telkinių kelia ne tik jose randamos atliekos. Tai tik nedidelė dalis taršos, kuri patenka į upes, o per jas ir į Baltijos jūrą. Aplinkosaugos koalicijos atlikta šių metų „Aplinkos būklės visuomeninė apžvalga“ atskleidė, kad ekologinė vandens telkinių būklė tik prastėja.

„Prieš septynerius metus maždaug pusė paviršinių vandens telkinių atitiko geros būklės kriterijus ir šis rodiklis jau kėlė nerimą. Šiemet gerai vertinami tik 36 proc. vandens telkinių. Šie skaičiai leidžia identifikuoti labai aiškią problemą, kurią būtin

a kuo skubiau spręsti. „River Cleanup Lietuva“ ir toliau aktyviai telks savanorius, tikiu, kad šis apdovanojimas paskatins jungtis dar daugiau žmonių, bet būtina imtis priemonių ir kitose srityse, pavyzdžiui, diegti tvarius sprendimus žemės ūkyje, investuoti į kokybiškesnį nuotekų valymą“, – pastebi I. Budraitė.

„River Cleanup Lietuva“ – tai tarptautinė iniciatyva, gimusi Belgijoje. Lietuvoje įgyvendinama nuo 2019 m. Pasauliniu mastu „River Cleanup“ jau surengė 3638 tvarkymosi iniciatyvas ir surinko beveik 3 000 000 kg atliekų. Šiemet Lietuvoje vykusioje akcijoje dalyvavo bent 1 500 savanorių, kurie švarino pusšimtį šalies upių ir kitų vandens telkinių.

 

Share This