Šaltinis: www.delfi.lt

Ekonomistas, VU dėstytojas Dr. Raimondas Kuodis negaili aštrios kritikos  politikų planams statyti Lietuvoje Visagino atominę elektrinę. Kalbėdamas  penktadienio vakarą Žinių radijo laidoje „Aktualusis interviu“ jis susiejo  vyriausybės ambicijas statyti VAE su egoistiniu politikų siekiu pasistatyti sau  paminklą ir įsiamžinti.

„Dabar pasakyti, kad dėl to mes statom, kad kažkas kažkada su kažkuo pasirašė memorandumus, tai yra bukumo, ne protingumo požymis. Vilkt šalį į projektus,  kurie ekonomikos neišgelbės, energetikos irgi neišgelbės, bet gali finansiškai  sužlugdyti, tai gal geriau pasiimkim keletą smulkesnių projektų, vystykim juos,  kurie galbūt irgi nepadarys stebuklo su energetikos kainom, bet bent jau  nesužlugdys finansiškai ir turėsim didesnį lankstumą“, – įsitikinęs ekonomistas.

Naujoji atominė elektrinė būtų statoma iš esmės vadovaujantis „LEO LT“ priimtu įstatymu, nors jis esą netgi nėra skirtas atominei elektrinei statyti, o  tik akcijų mainams tarp privačios bendrovės ir valstybės.

„Premjeras mėgsta kartoti, kad socdemai pradėjo šitą projektą (Visagino  atominės elektrinės statybų projektą. – red.) ir yra Atominės energetikos įstatymas, priimtas socdemų laikais, todėl mes turime klusniai jį vykdyti.  Ponai, pasižiūrėkime blaiviai: tas įstatymas buvo „LEO” įstatymas, tai buvo įstatymas, skirtas visai ne atominei statyti, o padaryti akcijų mainus tarp  vienos privačios grupuotės ir valstybės. Dabar remtis šiuo įstatymu kaip  vėliava? Taip, iš tikrųjų „LEO” sukūrė įstatymą, kad duotų mūsų avelėms Seime  vėliavą, paskui kurią visi bliaudami eitų. „LEO” nebėra, o vėliava liko. Dabar  mes imam tą kvailą vėliavą ir nešam į priekį ir bandom argumentuoti, kad  socdemai liepė statyti atominę“, – sakė R. Kuodis.

Pasak ekonomisto, per tą laiką galėjo atsirasti daug argumentų, kodėl  atominės elektrinės nereikėtų statyti.

„Nebuvo tuo metu nei fukušimų, nei skalūnų dujų revoliucijos. Tuo metu  alternatyvos, žaliosios technologijos dar buvo gana brangios. Dabar remtis 5 m. įstatymu darant tokį sprendimą? „LEO” buvo papokštavimas“, – sakė R. Kuodis. Jis įsitikinęs kad bazinę generaciją galima užtikrinti ir kitais būdais, kurių svarstyti vyriausybė nesiima.

Jis mitu pavadino Vyriausybės teiginius, kad statyti naują atominę elektrinę buvo įsipareigota ankstesnėse Lietuvos energetikos strategijose ir sukritikavo  dabartines manipuliacijas įvairiomis viešosios nuomonės apklausomis.

„Lietuva daug metų buvo branduolinės energetikos valstybė. Tai, kad  strategijose buvo minima, kad reikia neuždaryti senosios atominės elektrinės,  tai nėra tas pats, kas teigti, kad reikia statyti naują. Senosios elektrinės  paprastai būna atpirkusios savo kapitalo sąnaudas, paprastai būna gana saugios.  Pavyzdžiui, visiškai kvaila vokiečių atveju uždaryti branduolinę energetiką, bet  gali būti tuo pat metu protinga nestatyti naujos, nes tai yra labai brangu.

Tai, kad Vyriausybė dabar savo lankstinukuose kartoja mitą, kad nuo Paulausko  (Artūro Paulausko. – red.) ir kitų laikų buvo šnekama apie tęstinumą, tai mes  dėkime riebų brūkšnį – kur baigiasi senos elektrinės uždarymo klausimas ir kur  prasideda naujos elektrinės statybos klausimas. Tai yra visiškai priešingi  dalykai, kurie suplakami po viena tęstinumo vėliava“, – aiškino R. Kuodis.

Visą laido įrašą galite išgirsti paspaudę šią nurodą.

Share This