„River Cleanup“ iniciatyva pirmą kartą Lietuvoje: bus valomos Neries ir Nemuno upės

Pasaulinę tvarkymosi dieną, rugsėjo 21-ąją, Lietuva pirmą kartą dalyvaus tarptautinėje iniciatyvoje „River Cleanup“. Iniciatyvos organizatorius Lietuvoje – Žaliosios politikos institutas ir renginį pristatanti „Atliekų kultūra“– kviečia gyventojus valyti Nerį ir Nemuną. Šiam tikslui tikimasi suburti daugiau nei 1 tūkst. žmonių. „River Cleanup“ bus įgyvendinta 15-oje Europos šalių, o Nerį ir Nemuną kartu su Lietuva valys Baltarusija bei Kaliningrado sritis.

„Net 80 proc. plastiko į vandenynus patenka per upes, todėl upių tarša turi globalias pasekmes. Prisidėdami prie iniciatyvos Lietuvoje mes ne tik saugome savo gyvūniją bei augaliją, bet ir atkreipiame dėmesį į pasaulio ekologines problemas“, – teigia Žaliosios politikos instituto projektų koordinatorė Justina Anglickytė.

Gyventojai bei organizacijos tvarkys upių pakrantes, baidarių ir irklenčių sporto mėgėjai švarins vandenį, o narai – upių dugną.

Tvarkomi taškai yra suplanuoti Vilniuje ir Kaune, bet siekiama įtraukti ir kitas prie Neries ar Nemuno esančias vietoves.

„Nerį ir Nemuną pasirinkome ne tik dėl jų dydžio, bet ir istorinės bei kultūrinės svarbos Lietuvai. Šios upės yra dažnai pagerbiamos literatūros kūriniuose ir eilėraščiuose, prie jų yra įsikūrę svarbiausi miestai. Jos taip pat teka per Baltarusiją ir Kaliningrado sritį – šalis, kurios irgi prisidės prie tvarkymo“, – pasakoja J. Anglickytė.

„River Cleanup“ šūkis „Tvarkykis lokaliai, švęsk globaliai“ parodo dar vieną projekto tikslą – solidarumo skatinimą. Per kelias šalis tekančios upės suburia jų gyventojus kartu veikti dėl bendros gerovės.

Vilniaus atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius pastebi, kad Lietuvoje vis daugėja į aplinkos tausojimą ir švarinimą nukreiptų iniciatyvų.

„Tikime, kad mūsų šalyje įsigalės atliekų kultūra – atsakingas ir sąmoningas požiūris į atliekų tvarkymą, todėl sveikiname „Žaliosios politikos institutą“ atvedus „River Cleanup“ į Lietuvą. Mūsų tikslas yra suburti visas tokias organizacijas į bendrą judėjimą „Atliekų kultūra” ir užtikrinti jo tęstinumą“, – sako T. Vaitkevičius.

Belgijoje kilusi iniciatyva „River Cleanup“ 2018-ais metais subūrė 10 tūkst. dalyvių iš 59-ių Europos miestų, kuriems pavyko surinkti apie 100 tonų šiukšlių. Šiais metais projektas išaugo iki 10-ies upių tvarkymo: Volgos, Reino, Šeldės, Maso, Neries, Nemuno, Drino, Belajos, Dono ir Dunojaus. Skaičiuojama, kad bendras dalyvių skaičius turėtų siekti 20 tūkst. žmonių iš 200 miestų.

Pasaulinei tvarkymosi dienai skirtas iniciatyvas Lietuvoje pristato „Atliekų kultūra“. Pagrindinis iniciatyvos „River Cleanup: Neris ir Nemunas” organizatorius Lietuvoje: „Žaliosios politikos institutas“. Iniciatyvos rėmėjai: Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras, „Rimi Lietuva“, „Plasta, Rūpi“, „Radisson Blu Lietuva“.

Informacinis partneris „LRT televizija“.

Partneriai: „Kūrybos kampas 360“, Studentų gamtininkų mokslinė draugija „SGMD“, „Žalianamis“ – atviras jaunimo centras, „Fridays For Future Vilnius“, „Blue Oceans PR“, Grąžinti verta (VšĮ „Užstato sistemos administratorius“).

Renginį palaiko: Vilniaus miesto savivaldybė, LR Aplinkos ministerija.

Daugiau informacijos apie iniciatyvą tinklapyje ir Facebook, registracija čia.

Susisiekime!

justina@zaliojistrategija.lt +37069195933

Share This