Rugsėjo 17-18d. Tauragės raj. Žygaičių miestelyje ir Mažonų kaime susirinkusios bendruomenės gilinosi į energijos taupymo ir atsinaujinančios energijos išteklių panaudojimo galimybes. Šias temas seminare „Taupykime energiją“ pristatė VšĮ „Žaliosios politikos instituto“ lektoriai.
Į seminarą Žygaičiuose susirinkę bendruomenės nariai, seniūnijos seniūnaitė Jolanta Vaitiekienė, Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas bei gimnazijos dvyliktų klasių mokiniai sužinojo ne tik apie globalias problemas, kurias sukelia neatsakingas vartojimas, pramonės, transporto, netausaus žemės ūkio, šiluminių elektrinių išskiriama tarša, bet ir apie priemones, kaip atsakingu vartojimu, atsinaujinančių energijos išteklių naudojimu galima ne tik sumažinti klimato kaitos poveikį aplinkai, bet ir sutaupyti.
Žygaičių bendruomenės nariai itin domėjosi skalūninių dujų pramonės poveikiu aplinkai, klimato kaitai, alternatyvomis, galinčiomis senkantį ir aplinkos netausojantį iškastinį kurą pakeisti efektyvesniais atsinaujinančiais energijos ištekliais, biomasės, saulės, vėjo, geoterminės energijos panaudojimo galimybėmis.
Į Mažonų kaime vykusį seminarą susirinkusi bendruomenė, Mažonų seniūnas bei Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Jonas Samoška labiausiai domėjosi atsinaujinančios energijos išteklių pritaikymo galimybėmis individualiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose, pasidalijo savo įžvalgomis. Taip pat paskaitų „Taupykime energiją“ dalyviai sužinojo apie Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) programą, kuria pasinaudojus galima gauti dalinę paramą atsinaujinančios energijos išteklių (saulės kolektoriams, vėjo jėgainėms, geoterminiam šildymui, biokuro katilų keitimui) individualiuose namuose diegimui.
Seminaruose susidomėjimo sulaukė ir nedidelio Vokietijos miestelio Jühnde iniciatyva, kuri padėjo jam tapti energetiškai nepriklausomu. Tai jam suteikė galimybę padaryti įrengta biodujų jėgainė, kurioje energija ir šiluma gaminama iš žemės ūkio atliekų (srutų, augalinės masės). Ši jėgainė užtikrina nuolatinį 140 miestelio pastatų aprūpinimą šiluma per naujai įrengtą centralizuoto šilumos tiekimo sistemą bei gamina dvigubai daugiau žaliosios energijos, nei jos miestelis suvartoja.
Jühnde vietinė bendruomenė, norėdama įgyvendinti jėgainės projektą, pirmiausia sukūrė kooperatyvą. Bendruomenės nariai, panorę tapti projekto akcininkais, susidėjo po 1500 eurų, o dalį pinigų, reikalingų projekto įgyvendinimui, kooperatyvas pasiskolino iš banko, dar 30 proc. gavo iš valstybės. Dabar vietiniai ūkininkai tiekia jėgainei žaliavą, o miestelio gyventojai kiekvienais metais balsavimu patys nusistato šilumos kainą. Šio miestelio iniciatyva yra puikus pavyzdys, kaip kaimo bendruomenės gali panaudoti savo turimus resursus ir tapti energetiškai nepriklausomomis bei sutaupyti.
Visos seminarų „Taupykime energiją“ temos yra orientuotos į kompleksišką energijos taupymo suvokimą, papildo viena kitą ir leidžia sužinoti daug naudingos ir praktiškai panaudojamos informacijos, kurią būtų galima pritaikyti gyvenime. Seminarai organizuojami interaktyviai, su vaizdo įrašais, kuriuose kalba aplinkosaugos, energetikos ir kitų sričių ekspertai, pristatomos problemos ir paprastai pristatomi saulės, vėjo, geoterminės ir kitų energijos išteklių pritaikymas gyvenamųjų namų šildymui, elektros gamybai. Seminarų dalyviai taip pat turi galimybę patikrinti savo žinias apie klimato kaitą, atsakingą vartojimą, atsinaujinančią energetiką ir energijos taupymą atsakydami į testo klausimus, susipažinti su įdomiais faktais.
Projektu „Taupykime energiją“ daugiausia orientuojamasi į paprastą kaimiškų vietovių gyventoją, kuriam šiandien yra aktualiausia sužinoti apie energijos taupymo būdus bei atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo galimybes.