Gegužės 31 d. Žaliosios politikos instituto darbuotojai, primindami apie verslo atsakomybę, Katedros aikštėje į darbą skubantiems piliečiams dalijo lankstinukus, pranešančius apie šešėlinę ekonomiką, mokesčių vengimą ir jų poveikį visuomenei.
Prie akcijos „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“, organizuojamos skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ ir asociacijos „Investuotojų forumas“ prisijungė skaidraus verslo idėją palaikantys politikai, verslo ir nevyriausybinių organizacijų savanoriai ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Kėdainiuose, Biržuose, Utenoje, Trakuose, Širvintose, Ukmergėje, Klaipėdoje.
„Ši pilietinė akcija skirta atkreipti piliečių dėmesį į „šešėlinio“ verslo daromą žalą Lietuvos ekonomikai ir visiems šalies gyventojams. Šiemet akciją surengėme Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse. Datą pasirinkome neatsitiktinai, norime paraginti visuomenę ateities kartoms kurti skaidrią, atsakingą ir patikimą Lietuvą. Šiais metais akcija tapo nacionalinė, akcijos geografiją padėjo išplėsti gausus būrys asociacijos „Invetors‘ Forum“, skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ narių, valstybinių institucijų tarnautojų iš VMI, SODRA, Lietuvos banko bei jaunimo organizacijų savanorių“, – sakė Investuotojų forumo vykdomoji direktorė, iniciatyvos „Baltoji banga“ Tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė.
Ji priminė, kad šešėlinio verslo mastai Lietuvoje didėja. Akcijos partnerių VMI duomenimis, 2012 m. Lietuvoje nuslėpta apie 260 mln. litų mokesčių. Už šiuos pinigus valstybė galėtų valstybė galėtų renovuoti 50 darželių ar mokyklų, pastatyti dar 2 „Saulėtekio“ slėnio bibliotekai prilygstančius mokslo centrus, kokybiška kompiuterine įranga aprūpinti didžiąją dalį Lietuvos gimnazistų, tai yra daugiau nei 86 000 moksleivių.
Skaičiuojama, kad neteisėtai praturtėję gyventojai gavo 86,5 mln. litų nelegalių pajamų ir nuslėpė apie 13 mln. litų pajamų mokesčių. Už šiuos pinigus 7222 vaikai galėtų metus nemokamai lankyti naujos statybos valstybinius darželius, valstybė galėtų įrengti 2826 vaikų lauko žaidimų aikšteles su nusileidimais, žaidimų nameliais, smėlio dėžėmis ir supynėmis ar pastatyti 144 naujas krepšinio aikšteles.
Organizatorių teigimu, vien iš kontrabandinio kuro, alkoholio ir tabako prekybos 2012 metais valstybės biudžetas prarado daugiau nei 1 mlrd. pajamų. Šių pinigų pakaktų įrengti 100 mokyklinių baseinų su naujausia sporto įranga.