Iš Lietuvos į Ukrainą pajudėjo pirmoji elektrinių dviračių, kuriems lėšas paaukojo gyventojai, siunta. Paramos organizatorių teigimu, buvo įsigyta 10 dviračių, kurie padės Ukrainos mobiliesiems daliniams sėkmingai atlikti žvalgybą, karių grupių perdislokavimą, vykdyti specialiąsias misijas ir palengvinti tiekimą. 

Už gyventojų paaukotas lėšas buvo perkami būtent elektriniai dviračiai, nes tokių transporto priemonių poreikį įvardino patys Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai. Jų teigimu, kare, kai svarbi kiekviena sekundė, tokios transporto priemonės leidžia padidinti karių mobilumą ir padeda apsaugoti jų gyvybes. 

„Virš mūsų galvų sukasi dešimtys, šimtai Rusijos dronų ir lėktuvų, kurie fiksuoja kiekvieną žingsnį. Todėl kiekviena akimirka, kai esame jų stebėjimo lauke, kelia pavojų mūsų karių gyvybėms. Viską lemia sekundžių dalys“, – sako Ukrainos karinio dalinio A7373 karys. 

Jis pasakojo, kad neseniai vykusiame mūšyje, po kelias valandas trukusių kautynių, jo būrio kariams baigėsi amunicija. Penki kuopos kariai savanoriškai pasisiūlė į kautynių vietą pristatyti naują amuniciją. Priešų apšaudomi jie turėjo įveikti 900 metrų. Būdami su pilnu koviniu komplektu ir nešdami po dvi dėžes su šoviniais kariai užtruko valandą.

„Jei jie būtų turėję kokią nors techninę priemonę, pavyzdžiui, elektra varomą dviratį, būtų tą laiką sutrumpinę. Tos sekundės mums brangiai kainavo: keturi kariai žuvo, vienas buvo sužeistas“, – teigia karys. 

Anot Žaliosios politikos instituto vadovo Remigijaus Lapinsko, kuris organizavo šią paramos iniciatyvą, už surinktas lėšas buvo nupirkti specialius kariuomenės poreikius atitinkantys dviračiai su ypač stipriu rėmu. Speciali (atstovų sumažinta) vieno elektrinio dviračio kaina siekė 1000 Eur. 

Įvertinant tai, kad jais naudosis kariai su visa ekipuote, važiuojant vien tik elektra dviračiai įveiks iki 40 km. Minant atstumas padidėtų iki 100 km. Per vieną minutę karys galės dviratį išlankstyti ar sulankstyti ir jis neužims daug vietos.

„Suskubome išsiųsti pirmąją dviračių partiją, kad Ukrainos kariai kuo greičiau galėtų naudotis už paramos lėšas nupirktais dviračiais. Dėl specialios konstrukcijos ir ypač storų padangų jie galės būti naudojami visais metų laikais, net ir prasidėjus žiemai, todėl paramos kampaniją planuojame tęsti ir toliau“, –  sako R. Lapinskas.

Karo pradžioje Žaliosios politikos institutas padėjo iš šalies besitraukiančius ukrainiečius gabenti nuo Ukrainos-Lenkijos sienos iki pabėgėlių punktų. Vėliau telkė finansinę paramą ir perdavė padidinto pravažumo automobilius, naktinius monoklius, kurie padeda už savo šalį kovojantiems Ukrainos kariams geriau matyti tamsoje. Bendradarbiaujant su Valstybės sienos apsaugos tarnyba telkė paramą, už kurią pirko Ukrainos pasieniečiams individualias virykles maisto gaminimui lauko sąlygomis. 

Plačiau apie šią iniciatyvą: http://zaliojipolitika.lt/paramaukrainai/

 

Share This